dns nedir

DNS Nedir Ne İşe Yarar?

DNS (Domain Name System), yani Alan Adı Sistemi çoğu kişinin anlamakta zorlandığı ve kafasında soru işaretleri bırakan bir sistemdir. İnternet sitelerinin kolayca ve sorunsuz bir şekilde bulunmasını sağlayan bu sistem sayesinde dünya genelindeki milyonlarca web sitesine kolayca bağlantı kurabiliyoruz. DNS ile ilişkili aklınıza gelebilecek her türlü konuyu anlatmaya çalıştığımız bu yazıda aradığınızı bulacağınızı düşünüyoruz.

DNS Nedir ?

DNS internetin telefon rehberidir. Yani DNS sistemini IP adresleri ve alan adlarının kaydının tutulduğu dev bir telefon rehberine benzetebiliriz. Bu sistem sayesinde internet sitelerini ziyaret etmek istediğimizde tarayıcımıza IP adresleri yerine anlamlı veya anlamsız ancak akılda kalıcı domainleri (alan adı) yazarak bağlantı yapabiliyoruz. DNS sistemi kurgulanmasaydı her bir internet sitesinin IP adresini akılda tutmamız gerekirdi.

Domain Name System için çalışan özel sunuculara DNS Sunucusu denir. İnternet ortamındaki her birim IP adresleri ile tanımlıdır, ancak insanların bu kadar çok IP adresini akılda tutması mümkün değildir. Bu sorunu çözmek için de alan adı sistemi oluşturulmuş ve sistemde çalışan DNS sunucuları ile sorun ortadan kaldırılmıştır.

DNS sunucuları aslında 7/24 çalışacak şekilde konfigüre edilmiş özel bilgisayarlardır. Tüm DNS sunucuları internet ağında uygun bir şekilde DNS Zone’larına konumlandırılarak dağıtılmıştır. Her biri kendi bölgesinde sürekli olarak IP adreslerini sorgulamak ve onlarla ilişkili alan adlarını eşleştirmek ve onları kayıt altında tutmak için çalışırlar.

DNS sunucuları, kendilerine bağlı olan Alan Adlarına atanan IP adreslerini kayıt altında tutarak Root (Kök) DNS sunucuları ile bu bilgiyi senkronize edecek şekilde çalışırlar. Sisteminde Alan Adı bulunduran ve Hosting hizmeti veren tüm firmalar da kendilerine ait bir DNS sunucusuna sahiptir ve kendi sistemlerinde barındırdıkları alan adlarını IP adresleri ile ilişkilendirerek DNS sistemine kaydederler.

Web Sayfası yükleme sürecinde 4 çeşit DNS sunucusu vardır;

DNS Çözümleyici (İnternet Servis Sağlayıcısı)
Root (Kök) Server
TLD Name Server (Top Level Domain Sunucusu)
Yetkili Name Server (İsim Sunucusu)

1. DNS Çözümleyicisi
DNS çözümleyici tarayıcıya yazdığımız alan adının IP adresinin sorulduğu ilk birimdir. DNS Çözümleyicisi farklı bir yapılandırma oluşturmadığınız müddetçe İnternet Servis Sağlayıcınız olacaktır (Türk Telekom, Superonline, Vodafone v.b). Yani DNS çözümleyicisini İnternete açılan kapınız olarak düşünebilirsiniz.

2. Root (Kök) Server Nedir?
Tüm dünyada sadece 13 tane Root Name server bulunur. Dünyayı zonlara ayırır ve bölgeler halinde kontrol ederler. DNS sisteminin en tepesinde bulunan sunuculardır. Diğer bütün DNS sunucuları, bağlı bulundukları Root DNS sunucusuna veri akışı sağlayarak hangi alan adının (Domain) hangi sunucuda ve dolayısıyla hangi IP adresinde bulunduğunu bilgi olarak verirler.

Ayrıca Root DNS sunucularının Mirror (Ayna) DNS Sunucuları denilen çok sayıdaki sunucusu da daha yaygın bir şekilde bölgelere dağıtık vaziyette konumlanmışlardır ve bu sisteme bağlı olarak çalışırlar. Sistemin yedekli olmasını, daha yaygın ve hızlı çalışmasını sağlamak üzere dünya genelinde dağılmışlardır.

3. TLD Name Server
TLD (Top Level Domain) alan adlarının sonundaki uzantılara verilen isimdir. Bu uzantının çeşidine göre bütün alan adları gruplar halinde kayıt altına alınırlar. “.COM”, “.NET”, “.ORG” gibi uzantılar bir alan adının nereye bağlı olduğunun sorgulandığı ilk adımdır. Bu uzantıların kayıtlarının tutulduğu sunuculara TLD Name Server denir.

4. Name Server (İsim Sunucusu)
İsim sunucuları, alan adlarının bir bütün olarak hangi IP adresinde saklandığının kaydının tutulduğu asıl sunuculardır. Her alan adının bağlı bulunduğu yetkili Name Server, bir internet sitesinin alan adının barındırıldığı kuruluşa ait isim sunucusudur. Alan adı barındıran her firma bir Name Server oluşturur ve o alan adına atanan IP adreslerinin kaydını tutarak bir sorgu yapıldığında tüm DNS sistemine IP adresi bilgisini verirler.

https://www.cloudflare.com/learning/dns/what-is-dns/

Quad Bilişim Profesyonel IT destek Hizmetleri için bize ulaşın

DNS Nedir , Ne İşe Yarar? Nasıl Değiştirilir?

    Teklif Formu